Stella Ivšek
Stella Ivšek (rojena leta 1987 v Celju), je intermedijska umetnica in oblikovalka, ki deluje na področju video umetnosti, živih vizualizacij in video mapiranja. Veliko pozornosti posveča izdelavi interaktivnih avdiovizualnih instalacij ter različnim produkcijam na področju intermedijskih umetnosti.
Individualno, s svojim umetniškim aliasom VJ 5237, kakor tudi v avdiovizualni zasedbi BEAM TEAM je prisotna na številnih domačih in tujih glasbenih prizoriščih in festivalih. Po zaslugi svojih video projekcij in produkcije razširjenih vizualnih medijev je vzpostavila trajna sodelovanja s številnimi domačimi glasbeniki in intermedijskimi umetniki. Z zasedbo CONTAINER DOXA, njen idejni vodja je glasbeni mentor in izvajalec Dré A. Hočevar, je Stella kot vidžejka nastopala na številnih domačih in tujih odrih, leta 2019 so se na primer predstavili na festivalu Sonic Experiments: Telematics v muzeju sodobnih umetnosti ZKM Karlsruhe (Zentrum für Kunst und Medien Karlsruhe) v Nemčiji. S slovenskim glasbenim producentom in ustvarjalcem Tinetom Vrabičem (ki ustvarja pod psevdonimom Nitz) sta bila izbrana kot predstavnika peščice slovenskih glasbenih izvajalcev na natečaju NIMPE Music Factory, ki ga je organiziral SIGIC – Slovenski glasbenoinformacijski center. S svojim avdiovizualnim nastopom sta se kot Nitz+VJ 5237 predstavila na festivalu Linecheck, enem najnovejših evropskih prireditvenih festivalov, ki potekajo v Italiji, med tednom glasbe v Milanu (Milano Music Week). Med številnimi sodelovanji velja izpostaviti trajnostno vez z domačim glasbenim producentom Črtom Trkmanom (Terranigma), zanj je Stella izdelala celostno grafično podobo in uprizorila več nastopov v živo. S prepletom elektronske glasbene produkcije ter interaktivne zvočno reaktivne vizualizacije sta nastopila na festivalu KIBLIX
2020, leta 2021 pa sta se s svojim avdiovizualnim setom predstavila v okviru galerije GT22 v Mariboru.
Stellino ustvarjanje se pogosto prepleta s klasičnimi oblikami glasbenih uprizoritev, najbolj odmeven na tem področju je bil performans LOCATING.LIMINALITIES (Tobija Hudnik), kjer je Stella izdelala zvočno reaktivno video projekcijo ter s tehniko video mapiranja orgle v Dvorani Marjana Kozine (Slovenska filharmonija) predrugačila v živo projekcijsko površino. V okviru rezidence in serije dogodkov FriForma 2021 (KUD Mreža) je v Cirkulacija 2 skupaj s še štirimi klasičnimi glasbeniki izdelala avdiovizualno instalacijo in izvedla nastop FriFormA\V: LĪMEN. V kolaboraciji s Črtom Trkmanom je sodelovala pri izvedbi več produkcij pretočnih vsebin, kjer je z vizualizacijami v živo opremljala prenose dogodkov (Kamizdat, Ljudmila, Kino Šiška). Za živ prenos koncerta Pantaloons x 5237 @ Kino Šiška je prejela posebno omembo Festivala Tresk #12.
Od leta 2021 je aktivna v gledališču – svojo odrsko pot je začrtala kot vidžejka ter članica igralske zasedbe v predstavi Kako je gospod Feliks tekmoval s kolesom (Lutkovno gledališče Ljubljana, 2021). Leta 2022 je začela sodelovati s platformo ViaNegativa (platforma za raziskavo, razvoj in produkcijo sodobne scenske umetnosti), s katero je z avtorskimi vizualizacijami in video projekcijami ter video instalacijami sodelovala pri več gledaliških predstavah in performansih (MandićCirkus, MandićCirkus (oblečen), Physis, Ne me silit, da povem, kaj mislim, VN20, Ne me jbt). Leta 2023 je za prvenec Kaje Janjić Zakaj tako jezno? Zakaj ne!? oblikovala video projekcijo ter video mapirala scenografijo Olje Grubić (Plesni teater Ljubljana). Kot kuratorka platforme V2V (Ljudmila, Osmo/za) prireja različna neformalna srečanja ter izobraževanja na področju živih vizualizacij, mapirane video projekcije in avdiovizualnih instalacij. S tem odpira prostor ustvarjalcem, ki se želijo dodatno izobraževati na tem področju ustvarjanja, in jim daje možnost sodelovanja ter predstavitve svojih umetniških del.
Z avdiovizualno skupino BEAM TEAM je izdelala več interaktivnih avdiovizualnih instalacij. Med prvimi je bila instalacija Platonova telesa, ki je bila produkt Laboratorija svetlobne gverile 2020 in se je nato predstavila še na kar dveh festivalih (Pixxelpoint, Nova Gorica in InSonic, ZKM Karlsruhe), gostila pa je nastope v živo več predstavnikov vizualnih umetnosti in slovenske glasbene produkcije. Za produkcijo Platonova telesa – celovečerec (Stara mestna elektrarna, Ljudmila, Forum Ljubljana) je skupina BEAM TEAM prejela prvo nagrado festivala Tresk #12 (2021). Istega leta so s premierno predstavitvijo novo ustvarjenega interaktivnega avdiovizualnega dela Mreža (avtorji Stella Ivšek, Anja Romih, Aleš Zupanc, Črt Trkman) gostovali na festivalu Svetlobna gverila v galeriji Vžigalica ter na priznanem mednarodnem festivalu Borås Bright Art na Švedskem. Njihova zadnja instalacija Portal je gostovala na treh festivalih – Svetlobna gverila (Ljubjana, 2023), Festival R.o.R (Nova gorica, 2023) ter Media Art Friesland – LUNA 2024 (Leeuwarden, Nizozemska).